GIBALLA KATALIN "Villám" KONYHÁJA Kedves Látogató! Itt tekintheted meg a receptes "könyvemet"! Ezt a blogot nem azoknak készítettem akik az újdonságokat, különleges ételeket, süteményeket keresik, hanem akik elfoglaltságuk- vagy kényelmi szempont miatt a gyorsan elő- és elkészíthető fogásokat szeretnének az asztalra tenni. Tudom, a receptjeim nem túl diétásak, de vallom, hogy együnk mindenből, amit szeretünk, szem előtt tartva a mértékletességet.
2012. május 27., vasárnap
Rakott hús.
A rakott húst már megint egy "maradék" megtalálása után csináltam meg. A múltkor töltött libanyakakat gyártottam, de a töltelékből megmaradt egy jó adagocska, amit lefagyasztottam.
Alaposan kizsíroztam egy sütőformát.
Az alapanyag csirkemelldarabok, csirkemáj és apró kacsahús darabokból állt. Ezt összekevertem nyers tojással, vágott petrezselyemmel.sóval, durvára őrölt és frissen őrölt borssal és jó alaposan belenyomkodtam a formában (legközelebb szalonnaszeletekkel fogom kibélelni, mert igen csúnya formája lett) és egy jó órát sütöttem.
Pünkősdre sütöttem

(a receptje már több helyen megvan a blogomban)
köz- és persze saját kívánságra sült, nemigen passzoló csillámporral. A trüffelkrémes-tejszínhabos piskótatekercset azért csináltam, mert volt a fagyasztóban egy kis maradék krémem, a hűtőbe egy fél doboz habtejszín és az ünnep kiváló apropót adott arra, hogy ismét süthessek egy kicsit.
Ha marad ki bármilyen krém, felvert tejszínhab, kis dobozba lefagyasztom és később felhasználom, semmi baja sincs neki, 2-3 hónapig nem veszít az ízéből, minőségéből.
Nem feledkezhettem meg a spájzban talált fél üveg baracklekvárról sem, amiből lekváros-diós piskótatekercs született.
Csirkesütön sült csirke

csak annyit fűznék hozzá, hogy én a csöpögtető részébe tett kacsazsírba apró szemű krumplikat sütöttem, mert ez már minálunk közkívánat.
2012. május 22., kedd
puncsos-csokis-vaníliás kuglóf

alapötletét az interneten találtam, csak módosított változatát csináltam meg.
30 dkg réteslisztet, 1 csomag sütőport, kb. 15 dkg porcukrot, 5 felvert tojást, 15 dkg vajat összekevertem.
A kapott tésztát háromfelé osztottam.
Elsőbe belekevertem 1.5 dl. tejjel elkevert 1 csomag étcsokis pudingport.
A második hasonlóan, csak 1 csomag puncs ízű pudingpor.
Harmadikban 1 csomag vaníliás pudingport, valamint házi vanília kivonatot és pár csepp citromsárga ételfestéket.
A puncsoshoz tettem egy maréknyi rumba áztatott mazsolát, a csokisba 1 marék csokipasztillát, a vaníliásba úgyszintén maréknyi rumos meggyet
A kuglófformát jó alaposan kivajaztam és felváltva belekanalaztam a szép színes tésztákat.
150 oC-ra (légkeverés) előmelegített sütőbe tűpróbáig sütöttem (kb. 40 perc).
Amikor megsült, deszkára borítottam, konyharuhával letakartam, majd kihűlés után étcsokoládét olvasztottam fel tejszínnel, kicsi rummal és leöntöttem kuglófunkat, csak úgy lazán, nem fontos, hogy mindenütt takarja a csokoládé, hagytam csak lecsorogni.
Pohárkrém

Akkora négyzeteket daraboltam, hogy a kis talpas poharak alját ki tudjam bélelni.
Egész eperszemekből, cukorral lekvárt főztem, de inkább csak annyi ideig, hogy a cukor besűrűsödjön, szirupossá váljon, az eperszemeket nem főztem szét. Amikor kihűlt egy eresztésnyi epelikőrt adtam hozzá.
A pohárkákba rakott piskótákra elosztottam a lekvár felét, majd vaníliakrémet tettem rá, erre ismét jön a másik fele az epres öntetnek. Erre ismét kis vaníliakrém, majd keményre vert cukrásztejszínt kanalaztam, mintegy megkoronázva az egészet. Na jó, mégy egy kis csillámport is adagoltam, olyasmi színűt, ami harmonizált az eper csodaszép színével.
Rakott derelye ....

(nagymamám szerint - Hódmezővásárhelyi lévén - egyszerűen csak dörölye. Hát itthon már mi is így mondjuk, mert régen mindég ő csinálta, természetesen sokkal-sokkal finomabbra.
1 kg lisztet összekeverek 1 ek. sóval, 5 tojás sárgájával és annyi hideg vízzel, hogy egy jó puha, könnyen nyújtható tésztát kapjak. Fél órát pihentetem, majd annyira vékonyra nyújtom, amennyire lehetséges, közben ismét pihentetem néhányszor.
Igyekszem szögletesre nyújtani, mert így könnyebb lesz a töltése.
70 dkg túrót összekeverem 2-3 ek. tejföllel, kis sóval, 3 tojássárgájával és annyi búzadarával, hogy egy puha masszát kapok. .
A kinyújtott tészta felénk eső szélére diónyi kupacokat tegyünk egymástól kb. 3-4 cm. távolságra, majd a tésztalap szélét hajtsuk rá a kupacokra, a jól nyomkodjuk le a visszahajtott tészta belső szélét, a kupacok között pedig az ujjunkkal nyomkodjuk be a tésztát. Pizzavágóval levágom a töltött tésztacsíkot, majd középen is válasszuk el őket egymástól. Ezt csináljuk végig, amíg a túró tart. Nekem mindig marad kis tésztám, ezeket szilva-, vagy valamilyen kemény lekvárral meg tudjuk tölteni és már van is egy gulyásleves , vagy valamilyen káposztás étel után egy kis "szájízelítőnk"
Egy tepsit kizsírozok, de jó rendesen, beleteszek egy sor derelyét, jó alaposan meglocsolom tojássárgás tejföllel / 1/2 liter tejfölhöz 4-5 tojássárgája, 2 ek. liszt, kevés só), ráteszem a következő sor tésztát, erre a tejfölös öntet másik felét. Tetejére reszelt sajtot szórok. Forró sütőbe addig sütöm, amíg szép aranysárga-barna szint nem kap. Pár perc pihentetés után kockára vágva tálaljuk.
Forrásban lévő, kissé sós vízben kifőzzük derelyénket, deszkára szétrakva lehűtjük, majd fóliával elválasztva több sort egymás tetejére téve a hűtőbe fagyasztjuk. Ha időm van, akkor csinálom meg, mert rohanós napokra jól jön egy kis gyors étel.
Egyébként kis zsíron (olajon) megforgatva, tejfölbe megrotyogtatva szokás enni, de én most változatosságra vágytam (ez a túrósra vonatkozik). A lekvárosat kis tejbe melegítem szép lassan, ha szükséges pótolom a tejet, amikor a tészta jól átpuhult, teszek bele 2-3 tasak vaníliás cukrot 3 dkg vajat és krémesre forralom.
Máris kész a lekváros derelye vanília mártásban. Tetejére cukros darált dió,vagy vajon pirított zsemlemorzsa
illik.
2012. május 21., hétfő
Vörösbársony torta II.

Második alkalommal csináltam meg ezt a csudafinom tortát, mégpedig nyírfacukorral, hogy diabéteszes vendégeim is tudjanak sütit enni.
2x7 tojásból (tojás, nyírfacukor, rétesliszt, sütőpor, egy kis étolaj) gáztepsibe piskótát sütöttem. Én már régóta úgy sütöm s piskótát, hogy (mindig van a hűtőben, vagy fagyasztóban) 2-3 plusz tojásfehérjét adok hozzá, amit természetesen együtt verek fel a többi tojásfehérjével.
A tojásfehérje belekeverése előtt annyi piros ételfestéket adok hozzá, hogy a megfelelő szint megkapjam. Próbáltam ezt céklaporral is megcsinálni, de akkor lilabársony tortát sütöttem volna. De úgy gondolom, hogy ennyi "egészségtelenség" mindenki életébe belefér.
1 liter cukrozatlan cukrásztejszínt kemény habbá vertem, 20 dkg vajat összekevertem fél kg. maszkarponéval, vaníliapasztával és még úgy 2-3 ek. vaníliakivonattal, mert "vanília mániában szenvedek".
A jól kikevert krémet összekevertem a tejszínhabbal és megtöltöttem .csodaszép könnyű, valóban bíborbársony tortalapokat (a színét a fénykép sajnos nem adja vissza), majd kívülről is megkentem a maradék krémmel.
A tetejét rézcsillám süteménydekorral hintettem meg, az ecsetet meg-meg rázogatva a sütemény felett. Több dekorációt nem is igényelt. Minimum 1 éjszakát hagyjuk hűtőbe, hogy az ízek jól érjenek össze.
2012. május 20., vasárnap
Rum Baba

félig az internetem talált recept alapján készítettem (sajnos nem tudom a szerzőt idézni, mert már nem tudom hol is találtam), félig, főleg ami a vanília krémes részét, valamint az epres díszítést illeti a Paprika TV-n egy francia cukrásztól lestem el. Némi módosításokat természetesen - a rám jellemző módon - elkövettem.
5 ek. langyos vízbe feloldottam 1 csomag szárított élesztőt, ehhez kevertem 10 dkg vajat, 4 egész tojást, ízlés szerint cukrot, 2 ek. holland, jó keserű kakaóport, 2 dl tejszínt. Az egészet addig kevertem, amíg egy fényes masszát nem kaptam, kelesztőtálba 1 órán át kelesztettem langyos helyen, majd újból átkevertem és jó alaposan kivajazott kuglóformába öntöttem. Ismét duplájára kelesztettem úgy 30 percig, majd 160 oC-ra előmelegített (légkeverés) sütőbe kb. 40 percig sütöttem (tűpróba).
A megsült kuglófot deszkára borítottam, konyharuhával letakartam.
Vaníliakrémet kellett volna csinálnom, de nem volt hozzá kedvem, ezért krémes alapporból pár perc alatt varázsoltam egy jó adagot. Ez nagyon finom, talán még jobb is mint amit én főzök.
10 dkg cukorból, 1 dl vízből szirupot főztem, amikor kihűlt 2 dl 75 %-os rumot kevertem hozzá (hát ez volt itthon). A kihűlt kuglófot sok-sok helyen megszurkáltam hústűvel és és apránként öntögettem, locsolgattam a rumos öntettel. Amikor mind "megitta), nyomózsákkal a közepébe töltöttem a vanília krémet.
A megmosott, alaposan leszárított eperszemek egyik oldalát olvasztott csokoládéba mártottam és a krém köré ragaszgattam őket.
A krémbe még rumba áztatott mazsolát is kellett volna tenni, de kifelejtettem, ezért csak tetejét szórtam meg, a többit köré hintettem.
Az alkohol tartalma nem semmi.
Tormás sonkatekercs

ezért mirelit franciasaláta alapot vásároltam és egy nagy doboz jófajta majonézt. A franciasaláta alapot kellő állagúra sós vízbe megfőztem, lehűtés után a majonézzel összekevertem.
Szögletes nagyméretű főtt sonkát vettem. Márványsajtos vajkrémmel összekevertem reszelt trappista sajttal, extra csípős tormával. A sonkákat kiteregettem és és a közepébe függőlegesen egy jó evőkanálnyi tormát formáztam hosszú csíkba, erre egy vékony csík Wasabi pasztát nyomtam és a sonkát feltekertem, középen keresztbe kettévágtam, hogy akár két falatba is meg lehessen enni. Rátetten a tálba rakott franciasalátára, a két oldalát salátával, retekkel díszítettem.
Egy villámgyors hidegtál, ha kevés az időnk

gyorsan kellett megcsinálnom, mert kevés volt az időm.
Békéscsabáról való igazi házi paprikás erős és csemege paprikás szalámit géppel felszeleteltem, borsos enyhén füstölt sonka követte. Ha a Vásárcsarnokba járok mindig vásárolok néhány darab libanyakat, amit kis kockára vágott csirkemellel, nagyobb darabka csirkemájakkal keverek. Vettem még bőrös kacsahájat, amin voltak szép kis husi darabok, ezeket lenyesegettem és még ezt kis közzé kevertem. Sóztam, durvára őrölt borssal, vágott friss petrezselyemmel elegyitettem, és még hozzá ütöttem 1 egész tojást és 3 tojássárgáját. Alapos keverés után megtöltöttem a libanyakakat és hústűvel megtűztem, felhasználásig a fagyasztóba tároltam. Most jól jött, sütőbe kacsazsíron pirosra sütöttem (előtte megszurkáltam) úgy 50 percig, lehűtés után jól tudtam szeletelni. Ez (is) igen kapós volt.
Találtam még a hűtőbe fürjtojást, megfőztem, megpucoltam. A különböző tálra valókat nem is tudom a nevét milyen saláta levelecskékkel választottam el, ezekre tettem a tojást és a retkeket. Ez igen rusztikus lett, de én szeretem a természetességet.
2012. május 12., szombat
Paprikás krumpli
a tegnapi tésztás ebédünk után jó gondolatnak bizonyult. Nem csinálom túl gyakran, de néha jólesik.
Először a pörköltalapot csinálom meg.
Másfél kilónyi krumplihoz:
3 db zöldpaprikát, egy közepes paradicsomot apróra vágok. Egy közepes fej vöröshagymát egy ek. zsíron csak kicsit megpirítom kevés füstölt szalonnával együtt, rádobom a paprika-paradicsom darabkákat, annyi vizet öntök rá, hogy ellepje és nagy lángon forralom, háromszor hagyom a vizet visszaforrni (mert közben szaporítom) és rádobom a nagyobb hasábokra vágott krumplit. Felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, a gázt változatlanul nagy lángon hagyom, mert csak így lesz jó sűrű a szaftja. Fűszerezem sóval, ízvarázs ételízesítővel, frissen őrölt borssal és csilivel, majd egy púpos házi pirospaprikát is teszek rá.
Amikor a krumpli már félig puha, beleteszem a karikára vágott virslit, lecsókolbászt, krinolint. Azért cifráztam itt annyi félével, mert mindenből csak egy kevés volt itthon, de ez nem rontott rajta, sőt mindenki azt csipkedte ki magának, amelyiket éppen szereti. Én mellé még főztem néhány darab házikolbászt is, mert nem szeretjük, ha a a paprikás íze túl füstölt ízű.
Rántott csirkecomb
Rántott csirkecomb
Tanyasi "óriáscsirkének" az alsó combját szépen megmostam, sóztam, lisztbe, tojásba mártottam. Most jutottam hozzá a pankaru névre hallgató japán panírozómorzsához, ezért ez volt az első próbálkozásom ezzel a számomra különleges termékkel.
Jó szokásomhoz híven sütőben, kacsazsíron sütögettem meg, közben locsolgattam saját zsírjával.
Petrezselymes újkrumplit és vajas vegyeszöldséget adtam hozzá.
Igazi élmény volt . Kívül újdonságos ropogós panírral, belül az ízletes puha tanyasi csirke.
Tanyasi "óriáscsirkének" az alsó combját szépen megmostam, sóztam, lisztbe, tojásba mártottam. Most jutottam hozzá a pankaru névre hallgató japán panírozómorzsához, ezért ez volt az első próbálkozásom ezzel a számomra különleges termékkel.
Jó szokásomhoz híven sütőben, kacsazsíron sütögettem meg, közben locsolgattam saját zsírjával.
Petrezselymes újkrumplit és vajas vegyeszöldséget adtam hozzá.
Igazi élmény volt . Kívül újdonságos ropogós panírral, belül az ízletes puha tanyasi csirke.
2012. május 10., csütörtök
Sonkás tészta

nem is csináltunk még itthon, de valahol már ettem régen,úgy gondoltam, hogy időnként a hétköznapi ételekbe is kell nálunk egy kis frissítés.
Volt még a fagyasztóba igazi "parasztsonka" darabka, ez kiváló volt hozzá.
Olasz tésztát használok általában, így ehhez a műhöz is Itália szélesmetéltjét vettem célba.
Egy csomag tésztát sós, kissé olajos vízbe feltettem főzni. Amíg főtt a sonkát apróra kockáztam, egy nagyobb serpenyőbe kacsazsírt tettem, ezen forgattam át a sonkát. Nem igazán pirítottam, inkább csak "megfuttattam" benne, hogy a zsiradék vegye át a sonka finom enyhén füstös ízét és a kiváló aromáját.
A leszűrt tésztát a sonkás zsiradékra borítottam és két kanállal szép komótos élvezettel összekevertem.
Nagyon egyszerű ebéd, mondhatni semmitmondó, de most nem cseréltem volna el egy szép szelet bélszínre sem.
Lekváros piskótatekercs
Kevés időm miatt egy gyors piskótatekercsre futotta az időmből. Sikerült gyorsan finomat a vendégeim elé tenni.
Mostanában vidékről kapok igazi tanyasi tojást, aminek fantasztikus a sárgája, az ízéről nem is beszélve.
7 tojásból csináltam piskótát, forrón feltekertem, amikor kihűlt saját főzésű, tartósítószermentes baracklekvárral kentem meg.. A roládot felforrósított lekvárral ecsettel "bemázoltam" és durvára darált pirított diót tapasztottam rá.
Mostanában vidékről kapok igazi tanyasi tojást, aminek fantasztikus a sárgája, az ízéről nem is beszélve.
7 tojásból csináltam piskótát, forrón feltekertem, amikor kihűlt saját főzésű, tartósítószermentes baracklekvárral kentem meg.. A roládot felforrósított lekvárral ecsettel "bemázoltam" és durvára darált pirított diót tapasztottam rá.
2012. május 7., hétfő
grill

igazi nyári napsütésben grilleztünk.
2 nappal előtte bepácoltam tarját, karajt, csirkemellet. Gondolkodtam a kolbászon is, de úgy gondoltam majd legközelebb.
Én nem vagyok egy nagy "kenyérevős", ezért inkább salátákat, grillezett zöldségeket választottam, ill. választottunk. Magamnak megcsináltam a legújabb kedvencemet a pirított hagymát.
Ezt mindenki ismeri, de azért ezt is közzéteszem.
5 fej megpucolt, közepes hagymát vékonyabb, de nem túl vékony cikkekre vágtam, 1 jó ek. felhevített kacsazsírra dobtam, kicsit sóztam, amikor már már puhult, de még volt "tartása", levettem a tűzről és tálkába tettem. Végtelenül egyszerű, egészséges és finom. A grillezett húsokkal egyszerűen fantasztikus. Tettem még ki márványsajtos vajkrémet is, de ezt csak én ettem a húsokhoz (a forró húsra rákentem a vajkrémet, rögtön bele is olvadt, csudálatos volt, legalábbis nekem). A többiek ismerik a sajtmániámat, hogy minél karakteresebb egy sajt annál jobb, hááát mára már elfogadtak ezzel az általuk "perverznek" nevezett gasztronómiai tévelygésemmel. Ők nem tudják mi a jó.
2012. május 6., vasárnap
Karamellás-mogyorós tekercs

7 kisebb tojásból piskótát sütöttem, még forrón feltekertem.
2012. május 3., csütörtök
Rakott kalács
Maradt húsvétról diós-lekváros, mákos és kakaós kalács (úgy fél-fél rúd), amit felszeletelve a fagyasztóba tároltam.
Valami gyorsat akartam csinálni, úgy gondoltam ez most pont megfelelő lesz a tejfölös, kolbászos krumplileves után.
Fél liternyi tejet felmelegítettem vaníliás cukorral.
1.5 liter tejből 4 tojás sárgájából, 2 csomag vaníliás pudingportból vaníliakrémet főztem, vaníliás cukrot és még egy kis vaníliakivonatot is tettem bele, hogy nagyon-nagyon vaníliás legyen.
A kalácsokat felváltva mártogattam a meleg tejbe, és egy jó alaposan kivajazott tepsi aljára egymásmellé sorakoztattam őket. Fele krémet szépen elosztottam rajta, majd erre jött a következő kalácsréteg, majd a krém másik fele.
30 percig 150 oC-ra előmelegített sütőbe sütögettem, majd a megmaradt tojásfehérjéből, 5 ek. cukorral kemény habot vertem és az elősütött kalácsra osztottam.
Még 15-20 percig sütöttem, amíg a hab aranybarna nem lett. Kihűlés után kockára vágva tálaltam.
Langyosan is jó, mert muszáj volt tesztelnem, de csak hidegen lehet szépen darabolni, de mielőtt asztalra tesszük, várjunk úgy 15-20 percet, mert csak úgy lesz finom krémes az állaga.
Valami gyorsat akartam csinálni, úgy gondoltam ez most pont megfelelő lesz a tejfölös, kolbászos krumplileves után.
Fél liternyi tejet felmelegítettem vaníliás cukorral.
1.5 liter tejből 4 tojás sárgájából, 2 csomag vaníliás pudingportból vaníliakrémet főztem, vaníliás cukrot és még egy kis vaníliakivonatot is tettem bele, hogy nagyon-nagyon vaníliás legyen.
A kalácsokat felváltva mártogattam a meleg tejbe, és egy jó alaposan kivajazott tepsi aljára egymásmellé sorakoztattam őket. Fele krémet szépen elosztottam rajta, majd erre jött a következő kalácsréteg, majd a krém másik fele.
30 percig 150 oC-ra előmelegített sütőbe sütögettem, majd a megmaradt tojásfehérjéből, 5 ek. cukorral kemény habot vertem és az elősütött kalácsra osztottam.
Még 15-20 percig sütöttem, amíg a hab aranybarna nem lett. Kihűlés után kockára vágva tálaltam.
Langyosan is jó, mert muszáj volt tesztelnem, de csak hidegen lehet szépen darabolni, de mielőtt asztalra tesszük, várjunk úgy 15-20 percet, mert csak úgy lesz finom krémes az állaga.
Tarhonyás csirke
Régen a szegény emberek étele volt, csak éppen hús nélkül,
Ezen a recepten nem változtattam, így autentikus.
A csirkehúsokból húslevest főzünk. mindegy milyen része a csirkének, csak valami csontos is legyen benne, mert az ad neki jó ízt.
Most én csak csirkeszárnyakat és aprólékokat (zúza, máj, szív) főztem, ez volt csak a hűtőbe, de ez is igen jó.
Amikor már elég puha a csirke, kacsa (vagy bármilyen zsiradékon) a tarhonyát rózsaszínűre pirítjuk, majd úgy három-négyszeres mennyiségű húslevessel felengedjük, ha szükséges további levest merünk még hozzá, . kockára vágott krumplit teszünk bele (el is maradhat) és addig főzzük, amíg a tarhonya és a krumpli meg nem puhul. Közben daraboljunk bele egy két zöldpaprikát, esetleg még egy paradicsomot is, mert nagyban hozzájárul az ízek végeredményéhez. Ekkor pirospaprikát keverünk bele, én még egy icike-picike őrölt csilit is csempésztem hozzá , mert aminek piros szaftja van legyen legalább enyhén csípős.
Ha a paprika feloldódott, szűrőkanállal a húsokat-aprólékokat átrakjuk a tarhonyához és úgymond "összerotyogtatjuk". Kóstoljuk meg, mert még esetleg lehet utána sózni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)